menu
Facebook

Obec hiadeľ na Facebooku

Rectangle

Veľkosť písma:

AA+A++

Rectangle

Jazyk:

Slovenský jazyk

Kam v obci

Turistika

Obec Hiadeľ a jeho okolie je vhodným východiskom pre zaujímavé, na históriu bohaté pešie túry.

HIADEĽSKÉ SEDLO

Hiadeľské sedlo (1 099 m n. m.) je sedlo v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Nachádza sa medzi Kozím chrbtom (1 330 m n. m.) a Prašivou (1 652 m n. m.). Spája Hiadeľskú a Korytnickú dolinu a zároveň oddeľuje Starohorské vrchy na západe a Ďumbierske Tatry na východe.

Popod sedlo sa plánuje výstavba rýchlostnej cesty R1, ktorá by tunelom prekonala hrebeň Nízkych Tatier a prepojila mestá Banská Bystrica a Ružomberok.

Počas augusta 2008 vybudovala Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Nízke Tatry drevený prístrešok. Stavba s rozmermi 5 x 3,5 m má vnútorné ohnisko. Po obvode objektu je široké sedenie, ktoré slúži ako pričňa pre štyroch ľudí. Nechýba stôl. Steny sú otvorené, len v dolnej časti kryté. Podkrovie prístrešku tvorí uzavretá nocľaháreň. Podkrovie s kapacitou cca 5 nocľažníkov je prístupné po rebríku. Odvod dymu je riešený cez výstupok v streche. Či je umiestnenie vnútorného ohniska vhodné, ukáže čas. Dúfajme, že podkrovie nebude udiarňou plnou sadzí. Podlahu tvorí udupaná zem. Strecha je krytá drevenými šindľami. Súčasťou táboriska je kontajner na odpadky a drevená latrína. Oficiálne sa odovzdanie objektu pre širokú turistickú verejnosť konalo 27. septembra 2008 počas akcie Čistenie Nízkych Tatier 2008 (ČINT).

Prístup

po  červenej značke:

po  modrej značke:

po  žletej značke:

 

Hiadeľské sedlo

KOZÍ CHRBÁT

Kozí chrbát (1 330,4 m n. m.[1]) je výrazný hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa v Starohorských vrchoch nad Moštenicou pri Banskej Bystrici. Z diaľky viditeľný vrch leží na území Národného parku Nízke Tatry, ktorý zahŕňa celú východnú časť pohoria. Z vrcholu je výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie. Na území Kozieho chrbta môžeme nájsť krasové javy ako puklinové škrapy a závrty, ktoré patria k Ďumbierskemu krasu.

Prístup

Kozí chrbát

PRAŠIVÁ

Prašivá (1 652 m n. m.) je hôľnatý vrch v západnej časti Ďumbierskych Tatier a leží na ich hlavnom hrebeni.

Nachádza sa nad obcami Hiadeľ, Medzibrod a osadou Korytnica a je najzápadnejším vrchom hrebeňa Nízkych Tatier. Vrcholom prechádza Cesta hrdinov SNP z Donovál na Chopok, na ktorú sa v Hiadeľskom sedle pripájajú chodníky z Hiadľa a Korytnice.   Vrchol tvorí trávnatá vyvýšenina a jej floristicky chudobné prirodzené zárasty spestrujú nátržník zlatý, iskerník veľhorský, poniklec biely a skoro na jar aj šafran.

Prístup

po  červenej značke (turistická magistrála Cesta hrdinov SNP):

po  modrej značke cez Hiadeľské sedlo:

  • z južnej (horehronskej) strany z obce Hiadeľ
  • zo severnej (liptovskej) strany z osady Korytnica
Prašivá