menu
Facebook

Obec hiadeľ na Facebooku

Rectangle

Veľkosť písma:

AA+A++

Rectangle

Jazyk:

Slovenský jazyk

Tradície v okolí

Tonkovičove ľudové slávnosti Podkonice

Prof. Pavol Tonkovič (* 13. január 1907, Podkonice – † 22. máj 1980, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ, dirigent, folklorista, etnomuzikológ, hudobný pedagóg, rozhlasový pracovník.

Navštevoval meštianku v Slovenskej Ľupči, 1924-1927 študoval na Št. učiteľskom ústave v Banskej Bystrici, žiak → V. Figuša-Bystrého. Spoluzakladateľ a umelecký vedúci SĽUK-u. Zbieral a upravoval ľudové piesne a tance. Komponoval aj scénickú hudbu a hudbu k filmom s folklórnou tematikou. Jeden z priekopníkov výskumu a uchovávania slovenskej ľudovej hudobnej tradície. Výsledkom jeho dlhodobej zberateľskej a dokumentačnej práce bolo vybudovanie archívov a publikovanie materiálu i vedeckých štúdií. Publikoval recenzie, úvahy a články z oblasti koncertného života , sféry ľudovej hudby a folklorizmu. Hudobná pozostalosť sa nachádza v LHM v Banskej Bystrici.

Obec Podkonice v spolupráci s miestnou folklórnou skupinou Vysoká pod vedením Jozefa Kostúra každý druhý rok v máji usporadúva Tonkovičove ľudové slávnosti, ktoré sa už tradične konajú na ihrisku.

Tonkovičove ľudové slávnostiTonkovičove ľudové slávnosti