menu
Facebook

Obec hiadeľ na Facebooku

Rectangle

Veľkosť písma:

AA+A++

Rectangle

Jazyk:

Slovenský jazyk

Turizmus v okolí

Partizánska základňa Matúšová

Pohronský Bukovec, pôvodne banícka, neskôr drevorubačská a uhliarska osada sa nachádza v úzkej doline potoka Bukovec, uprostred nízkotatranských lesov. Jeho novodobé dejiny sú poznačené účasťou obce v Slovenskom národnom povstaní. Necelé tri týždne pred vypuknutím povstania bola na Latiborskej holi v noci zo 7. na 8. augusta 1944 zosadená 22-členná bojová skupina. Tvorila základ formujúcej sa 1. československej partizánskej brigády, ktorej velil Alexej Semjonovič Jegorov (1914 - 1970). Brigáda na Slovensku operovala v priestore Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Po ústupe povstania hľadali povstalci ochranu v horách a vtedy im muži z Pohronského Bukovca hlboko v horách, v doline Matúšová postavili asi dvadsať bunkrov. V jednotlivých bunkroch našlo úkryt po päť až šesť partizánov, ktorí z tejto základne vyrážali do bojových povstaleckých akcií.


Po ústupe povstania do hôr na jeseň 1944 sa základňa stala jedným z centier partizánskeho boja proti fašistom. Pozostávala z viacerých stanovíšť – veliteľský bunker, štábny bunker, bunkre mužstva, stanovište vysielačky, sklad potravín. Pôvodné bunkre už dávno zničil zub času. Aby spomienka na obete ťažkých vojnových rokov nezanikla, LESY Slovenskej republiky v spolupráci s obcou Pohronský Bukovec v roku 2007 obnovili časť bunkrov v lokalite Matúšová. Prístup k tejto základni je vyznačený ako žltý turistický chodník z obce Pohronský Bukovec. Partizánska základňa Matúšová je zaradená medzi "Významné lesnícke miesta".

Pôvodnú verziu stránky Pohronský Bukovec nájdete na adrese:

http://www.pohronskybukovec.sk/jpg/Bunkre/fotogaleria=bunkre.html

Pamätník na pamiatku partizánskej brigádySpolubojovníci P. N. Stroganov, A. P. Ržeckij a A. S. JegorovBunker - Pohronský Bukovec, Matúšová