menu
Facebook

Obec hiadeľ na Facebooku

Rectangle

Veľkosť písma:

AA+A++

Rectangle

Jazyk:

Slovenský jazyk

Turizmus v okolí

Kláštorisko Slovenská Ľupča

Vykopávky stredovekého kláštora sa nachádzajú hneď pri vjazde do obce starou cestou z Banskej Bystrice vedúcou cez Príboj.

Priaznivý vplyv na vznik a formovanie stredovekého kláštora mala poloha na dôležitej stredovekej ceste Via Magna. Vo vzťahu k nej sa spomínajú na tú dobu významné lokality (Crupina, Zvolen, Lupča). Kláštor bol v tom období kultúrnym, duchovným, ale aj komunikačným centrom v tejto oblasti. Podľa výsledkov doterajších vykopávok išlo o rozsiahly komplex kláštorných budov, ktorých najstaršia časť - kostol sa datuje do prvej polovice 13. storočia.

Obdobie začiatkom 14. storočia sa spája s osobou magistra Donča - župana zo Zvolena, ktorému pápež Ján XXII 24. novembra 1323 v liste vyhovuje jeho žiadosti byť pochovaný v cintoríne Kostola Blaženej Márie.

Ako to bolo s kláštorom v neskoršej dobe, ale aj ďalšie zaujímavosti sa dozviete, keď nás navšívite. Na kláštorisku prebieha sústavný archeologický výskum. Počas letných prázdnin (júl – august) na výskume brigádujú študenti. V týchto dňoch je Kláštorisko otvorené v čase od 10-tej do 16-tej hodiny (okrem pondelka veľmi nepriaznivého počasia).

Pôvodnú verziu stránky o Kláštorisku Slovenská Ľupča nájdete na adrese:

http://www.lupca.sk/?sub=75

 

KláštoriskoMúry Kláštoriska